Łotwa - śladami Kawalerów Mieczowych

śladami Kawalerów Mieczowych Zakon Kawalerów Mieczowych Wybierając się w podróż turystyczną po Łotwie niektóre z osób zafascynowanych dawnymi dziejami rycerskimi wybierają osobliwego rodzaju podróż śladami Kawalerów Mieczowych. Zakon ten powstał w początkach XIII wieku jako zbrojne ramię niemieckich kolonizatorów i szybko stał się wpływową instytucją, skłóconą z ryskim mieszczaństwem i hierarchią kościelną. Miał niewątpliwy wpływ na historię Łotwy, zaznaczając swoją bytność budową warowni, mieczem i ogniem.

Zamek w Rydze

Wybierając się w podróż historyczną po Łotwie pierwszym miejscem szczególnie mocno polecanym odwiedzenia jest oczywiście zamek znajdujący się w Rydze. Zamek ten zarówno w okresie panowania Zakonu Inflanckiego był główną siedzibą władz zakonnych. To stąd zakonnicy starali się rządzić bogatym miastem i regulować ruch na rzece Dźwinie, by na handlu prowadzonym przez mieszczan zarobić na swoje potrzeby. Po sekularyzacji zakonu w zamku miał siedzibę namiestnik polskiego króla, następnie gospodarzami byli Szwedzi i Rosjanie. Obecnie część zamku stanowi rezydencję prezydenta Republiki Łotwy.

Zamki Kawalerów Mieczowych na Łotwie

Swego czasu jedną z ważniejszych siedzib mistrza zakonnego był także zamek położony w Cesis. Obiekt został zbudowany blisko brzegu rzeki Gauja przed 1218 rokiem. Z biegiem czasu jego ranga coraz bardziej rosła po to by w końcu uzyskać miano inflanckiego Malborka. Zamek ten był doskonałym obiektem obronnym posiadającym pięć baszt głównych, wieże i mury obronne oraz korzystne usytuowanie pośród terenu. Pozostałe z zamku ruiny są jednymi z lepiej zachowanych pośród tego rodzaju obiektów, w związku z czym stanowić mogą ciekawą atrakcję turystyczną.
Kolejnym zamkiem na szlaku zakonnym jest zamek znajdujący się w Bausce, który został wzniesiony w latach 1438-1450 celem obrony granic. Pierwsza wzmianka na temat tego zamku została zawarta w 1443 roku. Zamek Bauskenberg uchodził za jedną z największych twierdz warownych w tamtym okresie czasu. Wzniesiono go używając przede wszystkim kamienia a tylko niektóre z drobniejszych elementów zostały wykonane z czerwonej cegły. Fortyfikacja ta posiadała pięć wież obronnych.

Copyright © 2013   TOURPOL   wycieczki krajowe i zagraniczne   kontakt | nota prawna
Witryna internetowa wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies), wyłączyć ten mechanizm można w ustawieniach swojej przeglądarki, więcej na: polityka prywatnosci