Wycieczki do Litwy

wycieczki do Litwy Litwa Pierwszym Polakiem, który docenił w pełni uroki Litwy był wielki polski wieszcz Adam Mickiewicz. Ten kraj ma piękną historię, przez wieki był ściśle związany z Polską (najpierw unia personalna, następnie realna). Litwa, ze względu na burzliwą historię, mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo zróżnicowana kulturowo.

Regiony Litwy

Nasz północno-wschodni sąsiad – Litwa - dzieli się na pięć regionów etnograficzno-kulturowych, każdy z nich wyróżnia się specyficzną kulturą. Największą krainą jest Auksztota, słynąca z produkcji wyśmienitych piw. Turystom z naszego kraju znana jest również Żmudź, gdzie królują cieśle i murarze, a kapliczki z wizerunkiem Matki Boskiej można spotkać na każdym kroku i skrzyżowaniu dróg. Miłośnicy starodawnej architektury powinni wybrać się na Małą Litwę – królują tu urokliwe budowle z drewna znane z terenów pruskiej ekspansji. Na Litwie króluje budownictwo drewniane - obecnie wiele drewnianych budynków to małe pomniki architektury. Duża ich część znajduje się w malutkich rybackich wioskach, na przykład w Nidzie, gdzie niegdyś mieszkał poeta Tomasz Mann. Jeżeli ktoś uwielbia dziką przyrodę i tego właśnie poszukuje na Litwie idealnym miejscem do odwiedzenia będzie Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, wpisany na listę UNESCO, bądź dziki Dżukijski Park Narodowy, serce następnego regionu etnograficzno-historycznego Litwy - Dzukiji. Regionem bezpośrednio sąsiadującym z Polską jest Suwalkija, zwana często Zaniemeniem - prawie bezleśna kraina pofałdowanych połaci ziemi i niewielkich drewnianych wiosek.

Wilno - stolica Litwy

Stolica Litwy, Wilno, jest niezwykle pięknym i pełnym zabytków miastem, w którym króluje barok i neoklasycyzm. Jest to miasto wielokulturowe, pełne artystów – można to odczuć nawet podczas spacerów głównymi ulicami, gdzie co krok można zobaczyć ulicznych performerów. Starówka zaczyna się tuż obok Katedry św. Stanisława piękną ulicą Zamkową, która prowadzi do Ostrej Bramy, symbolu trwania przy chrześcijańskiej wierze.
Stałym punktem na turystycznej mapie Wilna jest również Zamek Giedymina oraz miejsce widokowe zwaną Górą Trzech Krzyży, gdzie przed wiekami umęczonych zostało siedmiu członków zakonu franciszkańskiego. Wilno jest pełne barokowych kościołów i pałaców zbudowanych z przepychem i posiadających mnóstwo zdobień i historycznej wartości. Jest to miasto pełne zabytków o niezwykłej wartości historycznej i posiadające wiele urokliwych miejsc. Wciąż jest tam pełno naturalnych widoków, które nie zmieniły się przez lata.

Kowno - tymczasowa stolica Litwy w okresie międzywojennym

Innym równie ciekawym miastem jest Kowno, powstałe już w drugiej połowie trzynastego wieku. Zbudowano tam zamek warowny w celu obrony przed Krzyżakami, którego ruiny (ostatnio uporządkowane i częściowo odbudowane) wciąż cieszą w dniu dzisiejszym oko turystów. Kowno to miasto - członek Hanzy, jeszcze do tej pory założenie rynkowe w Kownie pozwala przypuszczać, że w dawnych czasach miasto miało duże znaczenie gospodarcze. W Kownie część swojego życia spędził Adam Mickiewicz, pracując jako nauczyciel w gimnazjum. Z tego tez względu wiele polskich wycieczek odwiedza Kowno, by spacerować śladami wielkiego polskiego wieszcza. W okresie międzywojennym Kowno stało się tymczasową stolicą Litwy (jako że Wilno znajdowało się w granicach II Rzeczypospolitej).

Copyright © 2013   TOURPOL   wycieczki krajowe i zagraniczne     dodaj swoją opinię turystyczną     kontakt | nota prawna
Witryna internetowa wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies), wyłączyć ten mechanizm można w ustawieniach swojej przeglądarki, więcej na: polityka prywatnosci